INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Krzysztof Liebruder (Liebbruder)  

 
 
1592-03-22 - 1659-12-20
Biogram został opublikowany w 1972 r. w XVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Liebruder (Liebbruder) Krzysztof (1592–1659), kaznodzieja luterański, autor podręczników do nauki języka polskiego. Ur. 22 III w Białej Oleckiej (pow. olecki). Po ukończeniu elementarnej szkoły w Białej, uczęszczał do gimnazjum w Toruniu, a 5 VII 1607 r. zapisał się na uniwersytet w Królewcu. W grudniu 1618 r. został diakonem przy kościele Św. Mikołaja w Królewcu, służącym przede wszystkim ludności polskiej, dlatego też nazywano go kościołem polskim. Po śmierci proboszcza tego kościoła, Stefana Wilkow (zm. 25 VIII 1620 r.), miejsce jego zajął 1 XI 1620 L. Na tym stanowisku wykazywał wielką troskę o zorganizowanie w podległej mu parafii szkolnictwa polskiego. W r. 1634 zwrócił się w imieniu gminy polskiej do władz z prośbą o pozwolenie na wynajęcie w pobliżu kościoła domu dla potrzeb polskiej szkoły oraz o zatrudnienie tam odpowiedniego nauczyciela. W piśmie tym podkreślił, że język polski jest tu bardzo potrzebny, a wysyłanie dzieci na naukę tego języka w głąb Polski jest połączone z dużymi kosztami. W dn. 22 VII 1634 otrzymał odpowiedź elektora Jerzego Wilhelma zezwalającą na założenie polskiej szkoły.
Następnym krokiem L-a w poczynaniach pedagogicznych było opracowanie dwóch podręczników do nauki języka polskiego dla szkół w Prusach Książęcych. Pierwszy z nich był rozszerzeniem popularnej, opartej na Donacie, gramatyki łacińsko-niemieckiej Jana Rheniusa o podstawowe wiadomości z zakresu fleksji języka polskiego (deklinacja i koniugacja). Pierwsze wydanie tego podręcznika ukazało się drukiem w Elblągu w r. 1642 pt. Donatus Latino Germanicus cum […] Christoph. Liebruderi declinationum versione Polonica […]. Publikacja ta była szeroko używana w szkołach Prus Książęcych i Królewskich i w l. 1646–1773 miała co najmniej 11 wydań w Gdańsku, Elblągu oraz Królewcu. Następnie dzięki pracy i staraniom L-a ukazał się drukiem w Królewcu w r. 1647 popularny podręcznik do wstępnej nauki języka łacińskiego pióra Jana Komeńskiego, zaopatrzony, obok łacińskiej i niemieckiej, również w polską wersję językową, zatytułowany ,,Nova et accurrata Vestibuli Comeniani editio […] ita adornata ut […] Christophori Libruderi […] cura et opera versio Polonica accesserit” […]. Ten podręcznik również zyskał znaczne uznanie, był przez władze miejskie Gdańska zalecony do używania w szkołach publicznych i miał tam dwa wznowienia w r. 1690 oraz 1716. Dbał też L. o to, aby duchowni protestanccy pracujący na terenie Prus Książęcych znali język polski. W tym celu sam udzielał lekcji tego języka kandydatom na duchownych, a niektórych wysyłał na naukę języka polskiego aż do Wilna. Zmarł L. w Królewcu 20 XII 1659 r. i został pochowany w kościele Św. Mikołaja. Był żonaty dwukrotnie: z Katarzyną Vollhahn (miał z nią córkę, wydaną później za polskiego diakona Jana Wnorowiusa) oraz z Gertrudą Hagin (miał z nią również córkę, która wyszła za mąż za diakona Gorlowiusa).
 
Portret L-a znajdował się w kościele Św. Mikołaja w Królewcu, na północnej ścianie chóru; – Estreicher, XIX 445, XXI 270, XXVI 284–5; Chojnacki M., Bibliografia polskich druków ewangelickich Ziem Zachodnich i Północnych, W. 1966; Arnoldt, Nachrichten; Oracki, Słownik Warmii; Colbe G., Episcopo-Presbyterologia Prussico-Regiomontana ab Anno 1520 ad ann. 1656, Królewiec 1657 s. 38; – Faber W., Die polnische Sprache im Danziger Schul- und Kirchenwesen von der Reformation bis zum Weltkrieg, „Zeitschr. d. Westpreuss. Gesch.-Vereins” H. 70: 1930 s. 119; Grzybowski A., Geschichte der evangelischen Steindammer Kirche zu Königsberg i. Preussen, Königsberg 1905 s. 12, 41–2, 68; Lilienthal M., Erleutertes Preussen, Königsberg 1725 II 846; Łukaszewicz J., Historia szkół w Koronie i w Wielkim Księstwie Litewskiem, P. 1849 I 434; Pawlak M., Z dziejów nauczania języka polskiego w gimnazjum elbląskim w XVII w., „Roczn. Elbląski” T. 4: 1969 s. 133–5; Pniewski W., Język polski w dawnych szkołach gdańskich, Gd. 1938; – Matrikel d. Albertus Univ. zu Königsberg, I 177.
Zbigniew Nowak

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.